Pilocik zaplątny w kamerę instruktora

Tematyka spadochronowa, wszystko co nie pasuje do kategorii poniżej. Nie dodawać informacji o charakterze komercyjnym. Do tego służą inne działy forum

Moderator: łosiu

Awatar użytkownika
Grzegorz1986
Nielot
Reputacja: 6
Cyfra: 27

Pilocik zaplątny w kamerę instruktora

Post autor: Grzegorz1986 » śr 13 lip 2016, 22:32

Na powyższym filmie widzimy jak skoczek - uczeń, skacząc z dwoma instruktorami wyrzuca pilocik który zaczepia się i oplątuję kamerę zamocowaną na kasku jednego z instruktorów. Instruktor odczepia kask, dzięki czemu uwalnia pilocik, który wyciąga paczkę. Pytanie o przyczyny tego zdarzenia oraz rekomendację, jak unikać tak niebezpiecznych sytuacji.

Czy możemy mówić o błędzie skoczka - ucznia? To pytanie mnie interesuje najbardziej, jako, że jestem w trakcie AFF.
Czy instruktor był ustawiony prawidłowo w momencie wyrzucenia pilocika przez skoczka - ucznia?
No i chyba najważniejsze pytanie - na ile kamery montowane na kaskach (lub w innych miejscach) mogą przyczynić się do wypadków?

Awatar użytkownika
Famas
Cool gość
Reputacja: 74
Cyfra: 95
Licencja: B

Re: Pilocik zaplątny w kamerę instruktora

Post autor: Famas » czw 14 lip 2016, 00:31

Myślę, że uczeń zrobił, czego go nauczono. Po prostu pech, że pilocik zaczepił o kamerę.
Quis ut Deus.

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 484
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

Post autor: iwan » czw 14 lip 2016, 07:22

pilocik.jpg
Pilocik powinien być puszczony na godzinie 2 a nie na 3 gdzie właśnie jest instruktor z kamerą jak nosorożec. Orzeczenie winy nie ma żadnego znaczenia ale ciekawa byłaby analiza tego błędu. Ile razy uczeń na ziemi ćwiczył wyrzucanie pilocika? Czy miał wytłumaczone, gdzie i dlaczego ma puścić pilocik?
Dlaczego instruktor nie zadbał o zabezpieczenie kamery przy takiej lokalizacji i przy pełnieniu funkcji main instructor?
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

Awatar użytkownika
PanCiekawyReturn
Cool gość
Reputacja: -24

Post autor: PanCiekawyReturn » czw 14 lip 2016, 19:06

Tak jest zgodnie ze wzorcem w Sevre pod Paryżem ?
Załączniki
P1000.png

Awatar użytkownika
Muppet
Cool gość
Reputacja: 253
Cyfra: 1200
Licencja: D

Post autor: Muppet » czw 04 sie 2016, 21:01

Zawsze długo i namiętnie ćwiczę ze studentami wyrzucanie pilocika a potem w powietrzu różnie bywa - jednak uważam, że wymaganie od studenta puszczenie pilocika na godzinie 2 i zakładanie, że tak zrobi to zbytni optymizm instruktora. Niezabezpieczona kamera GoPro - to ewidentny błąd instruktora - poza tym jaki on daje przykład studentowi? :-) Następna sprawa - uważam, że instruktor w czasie szkolenia nie powinien używać kasku Full Face ale to moje prywatne zdanie.

Awatar użytkownika
iwan
Administrator
Reputacja: 484
Cyfra: 10000
Licencja: D-USPA
Kontakt:

Post autor: iwan » pt 05 sie 2016, 09:24

Muppet pisze:Niezabezpieczona kamera GoPro - to ewidentny błąd instruktora - poza tym jaki on daje przykład studentowi? :-) Następna sprawa - uważam, że instruktor w czasie szkolenia nie powinien używać kasku Full Face ale to moje prywatne zdanie.
z którym całkowicie się zgadzam :mrgreen:
Skoki spadochronowe w słonecznej Hiszpanii - Przyjedź, odpocznij, poskacz bezpiecznie

ODPOWIEDZ